Funguje fotonová terapie nebo jde pouze o marketingový trik?

Spíše než s termínem fotonové světlo většina z nás setkala s pojmem biolampa. Výrobky s označením biolampa utrpěly v nedávné minulosti hluboké šrámy na pověsti v souvislosti s předváděcími akcemi pro seniory. Nejedna babička má doma dodnes v zaprášené krabici pod postelí lampu pochybného původu s pořizovací cenou v řádu desítek tisíc.
Je to však obrovská škoda. Kdo se někdy potýkal s různým druhem kožního onemocnění, ten velmi dobře ví, že fotonové světlo patří v dermatologii mezi nejefektivnější nástroj v boji proti chronickým kožním defektům.

Možná to bude pro vás překvapení. Terapie fotonovým světlem se používá po celém světě bezmála 40 let. Přesto se teprve za posledních několik let tento způsob ošetření pleti zlepšil zejména díky novým technologiím v oblasti elektroniky. Přístroje na fotonovou terapii jsou v současnosti nesrovnatelně výkonnější, modernější, chcete-li více „User-friendly“ a hlavně cenově dostupnější než její předchůdci.
I světlo má svoji energii
Světlo je zjednodušeně viditelná část elektromagnetického záření různé frekvence. Dosahuje různých vlnových délek v intervalu 390 až 760nm (nanometrů). Lidské oko je schopné vnímat světlo o vlnových délkách v rozsahu od 400 do 800nm. Při fotonové terapii proniká světlo do těla jako proud energie ve formě fotonů. Je vědecky prokázáno, že různé vlnové délky světla mají za následek specifické účinky při péči o pleť. Studie ověřily reálný pozitivní terapeutický přínos pro živé tkáně a organismy na buněčné úrovni.

Přirozené nastartování hojivého procesu

Zánětlivá onemocnění mohou nastat v důsledku onemocnění, úrazu či stresu. Světelná terapie stimuluje přirozenou cestou léčebnou sílu buněk. Světlo dokáže vstoupit do nitra buňky a to neinvazivně a bezbolestně. Světlo aktivuje v buňkách fotoreceptory. Fotonová terapie nezpůsobuje žádné vedlejší účinky či poškození organismu. Díky svým pozitivním účinkům si získala oblibu nejen v oblasti dermatologie, ale také v segmentu kosmetického ošetření pleti.
Červená, modrá, zelená….
Moderní přístroje na fotonovou terapii jsou vybaveny bezpečnými LED diodami, které produkují fotony právě s různými vlnovými délkami. Každá dioda má předem definovaný výkon a hodnotu světelného toku. Co tedy v praxi znamenají jednotlivé barvy?
ČERVENÉ SVĚTLO (vlnová délka 625nm)
- podporuje přirozenou tvorbu kolagenu
- zvýšení účinnosti vstřebávání účinných látek kosmetických přípravků
- zlepšení cirkulace krve v podkožní tkáni
- brání v tvorbě pigmentu
MODRÉ SVĚTLO (vlnová délka 465nm)
- aktivuje porphyriny (nastartují chemickou reakci, která ničí škodlivé bakterie)
- antibakteriální a protizánětlivý účinek
- prevence proti tvorbě akné
- bezpečné a efektivní ošetření
ZELENÉ SVĚTLO (vlnová délka 525nm)
- přispívá k eliminaci epidermálních pigmentových skvrn
- zpomaluje produkci melaninu o 40 až 60%
- vyrovnává barevný tonus pokožky
- protizánětlivý účinek (zejména proti vzniku aknózní pleti)
- vhodný pro všechny typy pleti
ŽLUTÉ SVĚTLO (vlnová délka 590nm)
- podporuje absorbování kosmetických přípravků
- přispívá ke zlepšení buněčného metabolismu
- zlepšuje detoxikační vlastnosti podpořením lymfatické činnosti
- obzvláště účinný po intenzivním mechanickém peelingu
- napomáhá zpomalovat stárnutí kůže